DLACZEGO WARTO PISAĆ… BLOGA?
Zwykle wstaję między 4:00 a 5:00 rano. Wychodzę na spacer z psem, a gdy wracam, zasiadam z kubkiem aromatycznej kawy w moim ulubionym fotelu.
Piszę codziennie od kilka lat i muszę przyznać, że ta praktyka uczyniła mnie szczęśliwszym człowiekiem.
Do tej pory pisałem do szuflady, albo najczęściej ograniczało się do postów nawiązujących do moich podcastów. Oczywiście pisałem też scenariusze tych podcastów, które i tak nagrywałem swoimi słowami, od czasu do czasu zerkając na scenariusz, by nie zejść z głównego wątku.
Ale uważam, że tak naprawdę pisać zacząłem dopiero 2 lata temu, gdy założyłem Newsletter Lepiej Teraz dostępny na stronie www.lepiejteraz.pl.
Zwykle wstaję między 4:00 a 5:00 rano. Wychodzę na spacer z psem, a gdy wracam, zasiadam z kubkiem aromatycznej kawy w moim ulubionym fotelu. Z laptopem na kolanach, zanurzam się w świat fascynujących historii, biografii geniuszy i liderów, rewolucyjnych odkryć, pomysłów i lekcji, które mogą uczynią nas mądrzejszymi i zmienią nasze życie na lepsze.
O CZYM PISZĘ „PORANNIK”?
Piszę o tym, co mi w duszy gra
O tym, o czym nie mogę przestać myśleć.
Przypominam sobie ludzi, których spotkałem na swojej drodze.
Historie, które usłyszałem.
Książki, które przeczytałem.
Przytaczam idee.
Przedstawiam pomysły godne wprowadzenia.
Wszystko to z myślą o Tobie.
W trakcie tego pisania zauważyłem jedną rzecz. Pisząc codziennie odkryłem, że w tym procesie nie chodzi tyle o znajdowanie na siłę czegoś do przekazania czytelnikom. Bardziej chodzi o znajdowanie tego, co muszę przekazać. Na początku wydaje mi się, że nie mam tego zbyt wiele. Ale kładąc laptop na kolanach przypominam sobie, co ostatnio od dłuższego czasu chodzi mi po głowie, co nie daje mi spokoju, z czym się zmagam, kogo ciekawego poznałem, co mnie urzekło lub co takiego przeczytałem. Zastanawiam się, jak mogę to przekazać w formie artykułu lub podcastu.
W dobie cyfrowej rewolucji, blogi i newslettery stały się nie tylko platformą do wyrażania swoich myśli i opinii, ale również potężnym narzędziem oferującym szereg korzyści firmom, organizacjom, ale przede wszystkim osobom prywatnym. Gdy zastanawiasz się nad wyrażeniem siebie i podzielenia się tym, co w Tobie siedzi, blog może być dobrym początkiem
DLACZEGO WARTO ZACZĄĆ PISAĆ?
Prowadzenie podcastu pomogło mi poczuć się swobodnie, wystawiając się na publiczną ocenę i przewróciło mój świat do góry nogami. O tym jak podcast zmienił moje życie, piszę szczegółowo w książce pt. „PODCASTER. Jak zarabiać na podcastach i stać się wolnym człowiekiem”: https://ideaman.tv/podcaster-ksiazka/
To samo, co przy tworzeniu podcastu czuję, gdy piszę Newsletter Lepiej Teraz, na który żywo reagują czytelnicy, często odpisując na moje maile. Założenie bloga, newslettera, podcastu lub nawet wartościowego konta na Instagramie może być świetnym sposobem na zmianę Twojego życia!
ZALETY PISANIA
Rozwój osobisty:
Regularne pisanie tekstów pomoże Ci uporządkować myśli, wyklarować Twoje priorytety i pogłębić samoświadomość. To świetna forma autorefleksji i analitycznego myślenia.
Pisanie może pomóc w odkryciu swoich pasji i celów w życiu.
Wystawianie się w sieci i pisanie online pomaga w uzyskaniu jasności myśli. To idealny sposób na połączenie się z samym sobą i odkrycie, co naprawdę myślę i czuję. Pomaga mi uporządkować chaos w głowie i wyklarować, co jest dla mnie ważne.
Budowanie społeczności i wartościowych relacji:
Blog może stać się Twoją platformą do budowania społeczności wokół wspólnych zainteresowań.
Poprzez angażowanie się w interakcje z czytelnikami, odpowiadanie na komentarze i prowadzenie dyskusji, blogerzy mogą nawiązywać wartościowe kontakty i tworzyć prężnie działające społeczności.
Łączenie się z podobnie myślącymi ludźmi online może prowadzić do niespodziewanych okazji.
Dzielenie się swoimi pomysłami i swoją pracą w sieci oraz nawiązywanie kontaktów z ludźmi o podobnych zainteresowaniach może zwiększyć szanse na przełomowe i milowe kroki w Twojej karierze i pasji. Może wystawić Cię na niespodziewane i zaskakujące możliwości.
Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem:
Blog to idealne miejsce do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.
Prezentując swoje umiejętności i ekspertyzę w danej dziedzinie, blogerzy mogą budować swój autorytet i pozycjonować się jako eksperci.
Pamiętaj! Nie musisz zaczynać jako ekspert, aby możesz się dzielić się swoim procesem stawania się nim i np. dokumentować swoją pracę i swój kreatywny dzień. Najbezpieczniej na początek przyjmij mentalność entuzjasty, a nie eksperta. To uchroni Cię przed wystawianiem się na krytykę.
Promocja marki osobistej lub firmy:
Blog może stać się potężnym narzędziem do promocji Twojej marki osobistej lub Twojej firmy.
Regularne publikowanie wartościowych treści o tematyce związanej z branżą, w której działa Twoja firma, może przyczynić się do zwiększenia rozpoznawalności marki i pozyskania nowych klientów.
Możesz wykreować wizerunek eksperta lub człowieka od….. No właśnie czego? Masz nieograniczone możliwości. Zastanów się, z czego chcesz być znany.
Generowanie dodatkowego źródła dochodu:
Istnieje wiele sposobów na monetyzację bloga. Blogerzy mogą zarabiać na:
Wyświetlanych reklamach.
Programach partnerskich.
Sprzedaży produktów cyfrowych.
Oferowaniu coachingu lub consultingu.
Udostępnianiu płatnych treści.
Mogą też prosić swoich czytelników o wsparcie na platformach w stylu: https://patronite.pl/PodcastLepiejTeraz lub https://buycoffee.to/podcastlepiejteraz .
Satysfakcja i spełnienie:
Prowadzenie bloga może być niezwykle przyjemnym przeżyciem.
Dzielenie się swoim dniem, pasjami, obserwowanie rozwoju bloga i angażowanie się w interakcje z czytelnikami może przynieść wiele radości i poczucia spełnienia.
Dokumentuj swoją podróż przez naukę swojego rzemiosła.
Pokazywanie w mediach społecznościowych tego co jesz i na co Cię stać, zastąp pokazywaniem swojej pracy i procesu twórczego. Rób to tak, by inni mogli śledzić Twoje posty i zaczęli Ci kibicować.
Pokonywanie wyzwań i ograniczeń.
Niektóre osoby, by pokazywać swoje teksty szerokiej publice musza zmagać się z tremą i niepokojem.
Rozpoczęcie pisania to szansa na wyjście ze strefy komfortu.
Tak naprawdę, niewiele osób przejmuje się tym, co publikujesz online i nie powinieneś się martwić tym, co myślą inni.
Pisanie o Twoich trudnych doświadczeniach życiowych może pomóc w ich „przepracowaniu”. Pomoże Ci lepiej poznać siebie i zwiększy Twoją samoświadomość.
Kreatywność:
Regularne pisanie pobudza kreatywność i ułatwi Ci znalezienie nowych pomysłów.
Regularne pisanie poprawi Twój zakres słownictwa,
Nauczysz się skutecznej ekspresji i wyrażania siebie.
JAK ZACZĄĆ PISAĆ BLOGA?
Osobiście polecam pisanie rano. Uwielbiam tak kreatywnie zaczynać dzień. To pobudza moje myślenie i sprawia, że czuję, jakbym go zaczął czymś ważnym, co zostawi po mnie ślad. Twórcy, których treści często śledziłem np. Tim Ferriss i Ryan Holiday, często piszą swojego bloga rano, aby zacząć dzień od produktywnej aktywności.
Jeśli nie chcesz zakładać bloga, może znaleźć inną formę ekspresji, pisząc teksty do mediów społecznościowych, lub krótsze na X (twitter), LinkedIn, lub w postaci newslettera. Kiedyś pisałem do szuflady i być może odkurzę niektóre teksty, by się nimi z Tobą podzielić. Mimo to uważam, że nie zawsze tekst musi mieć czytelnika. Pisanie ma sens nawet wtedy, gdy nikt tego nie czyta.
Zacznij pisać online, tworząc bezpłatne konto na WordPress lub SubStack. l pisz o tym, co w Tobie aż kipi, by podzielić się tym ze światem. Trzymam za Ciebie kciuki!
P.S.
Tydzień temu założyłem tego bloga. Ze względu na porę pisania nazwałem go „Porannikiem”, który mam nadzieję, będzie Twoim ulubionym Magazynem Rozwoju w sieci.
Będzie mi miło jeśli klikniesz przycisk poniżej i go zasubskrybujesz!
Powodzenia!
Radek