Lekcja życia „Najbrzydszej kobiety świata”.
„Poszukiwana: Najbrzydsza kobieta. Nic odrażającego, okaleczonego lub zniekształconego. Gwarantowana dobra płaca i długa współpraca dla wybranej kandydatki. Wyślij aktualne zdjęcie.”
Zdjęcie: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b8/Mary_Ann_Bevan_wearing_a_trench_coat.jpg Licencja: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
Kim była najbrzydsza kobieta świata?
Mary Ann Bevan, z domu Webster, urodziła się 20 grudnia 1874 roku w Londynie. Początkowo prowadziła zwyczajne życie pielęgniarki. Wyszła za mąż i założyła rodzinę. Jednak w wieku 30 lat zachorowała na akromegalię, rzadkie schorzenie powodujące nadmierny rozrost hormonu wzrostu. Ta choroba doprowadziła do znacznych zmian w jej wyglądzie, m.in. powiększenia rysów twarzy, rąk i stóp.
Jak Mary Ann Bevan reagowała na drwiny?
Spotkała się dyskryminacją i drwinami ze strony innych ludzi. Podjęła więc odważną decyzję, by zamiast się ukrywać, wykorzysta swój wygląd do zapewnienia utrzymania sobie i swojej rodzinie. W 1914 roku, po śmierci męża, wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie wygrała konkurs na "najbrzydszą kobietę na świecie". Konkurs odbył się w 1914 roku w Nowym Jorku.
W gazecie znalazła ogłoszenie:
„Poszukiwana: Najbrzydsza kobieta. Nic odrażającego, okaleczonego lub zniekształconego. Gwarantowana dobra płaca i długa współpraca dla wybranej kandydatki. Wyślij aktualne zdjęcie.”
Wysłała swoje zdjęcie. Okazało się, że to praca w „Show z dziwadłami”, którego właścicielem jest Claude Bartram. Bevan zgłosiła się do niego na zachętę znajomego, a jury, w skład którego wchodzili m.in. lekarze i cyrkowcy, uznało ją za "najbrzydszą kobietę" spośród 200 uczestniczek. Nagrodą w konkursie było 50 funtów szterlingów, co w tamtych czasach stanowiło znaczną sumę pieniędzy. Zaczęła występować w cyrkach i na jarmarkach jako "najbrzydsza kobieta na świecie”, aby ratować swoje dzieci przed nędzą. Obwożono ją po świecie, jako „dziwadło”. Była ubrana, tak by można było z niej drwić. Ludzie wyładowali na niej swoje najgorsze instynkty, poniżając i obrzucając wyzwiskami.
Choć określenie "najbrzydsza" u każdej innej osoby mogło być poniżające, ku zdziwieniu ludzi przez Bevan było odbierane humorem i dystansem. Wykorzystywała swój występ do rozśmieszania publiczności, opowiadając zabawne historie i angażując się w interakcje. Z czasem zyskała duży rozgłos, stając się jedną z najpopularniejszych atrakcji tamtych czasów. Z miłości do swoich dzieci z pokorą znosiła upokorzenia, aż do swojej śmierci w wyniku choroby.
Dzisiaj coś takiego nie mieści się w głowie, chociaż przeglądając media społecznościowe, raz po raz można natrafić na publiczne obrażanie lub poniżanie innych, ze względu na ich wygląd.
Czego uczy nas historia Mary Ann Bevan?
Historia Mary Ann Bevan jest świadectwem niesamowitej odwagi i siły ducha. W obliczu choroby i ludzkiego wykluczenia, zamiast pogrążyć się w rozpaczy, przekształciła swoją sytuację w źródło utrzymania rodziny i rozrywki dla innych. Pokazała światu, że piękno tkwi nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale również w sile charakteru i pozytywnym nastawieniu do życia. Była ponad to, co ją spotkało. Moralnością górowała nad wszystkimi, którzy z niej drwili.
Zmarła 26 grudnia 1933 roku w Nowym Jorku. Do dziś jej historia inspiruje ludzi na całym świecie, ucząc akceptacji siebie i innych, niezależnie od tego jak wyglądają. Pokazuje, że nawet w obliczu przeciwności losu można odnaleźć szczęście i sens życia, a odwaga i wewnętrzna siła mogą pomóc pokonać wszelkie przeszkody.
Oprócz odwagi i siły ducha, Mary Ann Bevan można również podziwiać za:
Wykorzystanie swojej sytuacji do zapewnienia utrzymania sobie i swojej rodzinie. W czasach, gdy kobiety miały ograniczone możliwości zarabiania pieniędzy, Bevan wykazała się przedsiębiorczością i zaradnością, przekształcając swoją chorobę w źródło dochodu.
Dystans do siebie i poczucie humoru. Zamiast zapaść się w żal i rozpacz, Bevan potrafiła śmiać się z siebie i wykorzystywać swój wygląd do rozśmieszania innych. Ta postawa pomogła jej znieść dyskryminację i zyskać sympatię publiczności.
Pozytywny wpływ na ludzi. Historia Bevan porusza ważne kwestie związane z akceptacją i tolerancją. Pokazuje ona, że każdy człowiek, niezależnie od wyglądu, zasługuje na szacunek i godne traktowanie.
Mary Ann Bevan pozostaje inspiracją dla ludzi na całym świecie, ucząc nas odwagi, akceptacji siebie i innych oraz pozytywnego nastawienia do życia.
Źródła:
Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Ann_Bevan
The History Channel
How the Ugliest Woman in the World Exposed Humanity’s Cruelty and Saved Her Children
P.S.
Na co dzień jestem coachem i mentorem. Pracuję z klientami w trakcie sesji online „1 na 1”, gdzie pomagam w zmianie, zwiększając odporność na przeciwności losu. Robię to dzięki poprowadzeniu „za rękę” przez cały proces zmiany, aż do uzyskania widocznych efektów.
Szczegóły znajdziesz na stronie: https://lepiejteraz.pl/mentoring/
Jeśli pragniesz otrzymywać podobne artykuły ZA DARMO, bezpośrednio na swoją skrzynkę, kliknij przycisk poniżej: